Aktualności

Drodzy Studenci, Drodzy Pracownicy!

Z całego serca dziękujemy za Wasze ogromne zaangażowanie i hojne dary w ramach akcji SERCE dla SENIORA organizowanej wspólnie z Fundacją Twój Everest.

Dzięki Wam udało się zebrać mnóstwo żywności, która trafi do najbardziej potrzebujących starszych mieszkańców Zabrza. Wasza pomoc sprawi, że te Święta będą dla nich pełne radości i ciepła.

Wasze wsparcie pokazuje, że możemy na Was liczyć i że razem możemy czynić wielkie rzeczy. Dziękujemy za okazane serce i życzliwość. Jesteście niesamowici!

Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej WNMZ

5.12.2024

Dzisiaj w Zabrzu - Rokitnicy na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego odbył się wyjątkowy wykład!
W ramach pasma Miasto – Region – Akademia Europejskiego Miasta Nauki nasi pracownicy i studenci koła naukowego działającego przy Katedrze i Zakładzie Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej zorganizowali wykład Pani Profesor Jadwigi Jośko-Ochojskiej pod tytułem "Stres, mózg i uzależnienia". Pani Profesor, specjalistka zdrowia publicznego i autorka wielu cenionych książek, omówiła temat medycznych aspektów stresu oraz jego wpływu na nasz organizm i zdrowie psychiczne.
Czego mogliśmy się dowiedzieć?
  • Przewlekły stres może prowadzić do poważnych zmian w mózgu i układzie immunologicznym, będących przyczyną wielu chorób i zaburzeń.
  • Stres jest głównym czynnikiem uzależnień, zarówno od substancji, jak i uzależnień behawioralnych (np. zakupoholizm, seksoholizm, uzależnienie od internetu).
  • Kluczową rolę w procesie uzależnienia odgrywa dopamina, która wywołuje uczucie euforii i zadowolenia.
  • Przewlekły stres może prowadzić do nawrotu uzależnień po ich odstawieniu.
 
Jak zwiększyć szanse na uniknięcie uzależnień?
  • Radzenie sobie ze stresem jest kluczowe: zmiana przekonań, wzbudzanie pozytywnych emocji, jak radość, miłość i akceptacja.
     
  • Pozytywne emocje pomagają w naturalnym wydzielaniu dopaminy, której nie można przedawkować.

Dziękujemy za wspaniały wykład i wszystkim uczestnikom za liczne przybycie!
5.12.2024

We wtorek, 12 listopada 2024 r., odbyły się warsztaty poświęcone metodologii pisania prac zgodnych z zasadami przeglądów systematycznych.

 

Przegląd systematyczny (ang. systematic review) to badanie wtórne, które podsumowuje wyniki badań pierwotnych, opierając się na rygorystycznych standardach metodologicznych. Taki sposób pracy pozwala minimalizować ryzyko wystąpienia błędów systematycznych (ang. bias), dzięki czemu przeglądy systematyczne zajmują czołowe miejsce w hierarchii wiarygodności danych klinicznych.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak rozpocząć pracę nad przeglądem systematycznym, gdzie szukać odpowiednich danych, jak zarejestrować planowany przegląd oraz ile pracy i zaangażowania wymaga opracowanie wyników zgodnych z najwyższymi standardami.

Spotkanie poprowadziły nasze studentki – Aleksandra Nasiek i Anna Kozub, które w przystępny sposób wprowadziły uczestników w zagadnienia związane z przeglądami systematycznymi, dzieląc się wieloma praktycznymi wskazówkami.

Serdecznie dziękujemy prowadzącym za poświęcony czas i profesjonalne przygotowanie prezentacji!

Zobaczcie sami czym są przeglądy systematyczne nas oficjalnej stronie Cochrane Polska, może też chcielibyście spróbować je opracować? ---> YouTube

12.11.2024

Mamy niezwykłą przyjemność zaprosić studentów, pracowników oraz wszystkich zainteresowanych na otwarty wykład Pani profesor Jadwigi Jośko- Ochojskiej pod tytułem "Stres, mózg i uzależnienia".
 
Wykład odbędzie się w ramach pasma Miasto-Region-Akademia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu ul. Jordana 19 (aula dietetyki)
Termin: 5.12.2024r. godz. 17.00
Organizator: Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej
 

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się nasz podręcznik dla Studentów. Można go pobrać TUTAJ lub ze strony wydawnictwa ŚUM w dziale Open Access.

Podręcznik zawiera aktualne zagadnienia poruszane podczas zajęć w naszj Katedrze. Zachęcamy do lektury!

Miło nam powiadomić, że ukazała się nasza monografia pod redakcją dr hab.n.med. Januszka Kasperczyka będąca podsumowaniem naukowym odbywającego się w dniach 8-14.04.2024 Tygodnia wirusów.

Na stronie Wydawnictwa TYGIEL można pobrać całą monografię. Zachęcamy do lektury!

Dzisiaj w naszej Katedrze i Zakładzie Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej odbyły się niesamowite warsztaty VR i AR organizowane przez Koło STN!
 
Ogromne podziękowania dla Pana mgr Przemysława Jędrusika za pełne pasji i inspiracji przedstawienie nowych technologii w edukacji medycznej.
 
Dziękujemy również wszystkim studentom za aktywny udział w ćwiczeniach i ożywioną dyskusję.
Czekamy na kolejne wspólne projekty!
 
6.06.2024

Zapraszamy serdecznie na Tydzień Wirusów, inicjatywę odbywającą się w ramach 50 tygodni w Europejskim Mieście Nauki, Katowice 2024. Wydarzenie ma na celu skuteczną walkę z infodemią i dezinformacją na temat wirusów. Jesteśmy dumni z tego, że jednym z głównych organizatorów tego wydarzenia jest Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej.

W obliczu powszechnego rozprzestrzeniania się fałszywych informacji, które poruszają się niemal z prędkością światła, oraz narastającego wpływu ruchów antyszczepionkowych, Tydzień Wirusów stawia sobie za cel podjęcie działań edukacyjnych w obszarze zdrowia publicznego.

Naszym priorytetem jest promowanie profilaktyki oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia zdrowego stylu życia. Od aspektów związanych z właściwym odżywianiem, przez kontrolę stresu, aż po znaczenie szczepień – pragniemy ukazać, jak istotne są te elementy dla naszego zdrowia.

W trakcie Tygodnia Wirusów odbędą się fascynujące wykłady, możliwość zgłębienia tajemnic mikrobiologii oraz akcje promujące szczepienia. Jednak nie zapominamy o elementach zabawy! Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby osób i przekazanie istotnych informacji w atrakcyjny sposób.

Podczas różnych działań oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych będziemy promować hasło „ZŁOTA 7 – JAK ŻYĆ, BY NIE DAĆ SIĘ WIRUSOM?”. Przypominamy o kluczowych zasadach:

  • ZASADA #1: SZCZEP SIĘ!
  • ZASADA #2: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ!
  • ZASADA #3: DBAJ O HIGIENĘ!
  • ZASADA #4: NIE PAL!
  • ZASADA #5: OGRANICZ STRES!
  • ZASADA #6: BĄDŹ AKTYWNY!
  • ZASADA #7: REGULARNIE SIĘ BADAJ!

Tydzień Wirusów to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy na temat wirusów, ale także sposobność do zrozumienia, jak możemy skutecznie chronić siebie i innych przed ich wpływem. Dołącz do nas i podejdź do tematu zdrowia w sposób odpowiedzialny i świadomy!

Szanowni Państwo,

Informujemy, że w sesji zimowej roku akademickiego 2023-2024 egzaminy poprawkowe odbędą się w następujących terminach:

2LMZ Higiena i epidemiologia : 4.03.2024, godzina 10.00 (w naszej Katedrze)

1SM Stomatologia Społeczna : 6.03.2024. godzina 10.00 (w naszej Katedrze)

Już po raz drugi uczestniczyliśmy w akcji Fundacji Mój Everest i zbiórki żywności dla zabrzańskich Seniorów - akcji SERCE dla SENIORA❤️
Dziękujemy Wam za okazane w zeszłym roku wielkie serce i hojne dary - wiedzieliśmy, że możemy na Was liczyć😍😍😍
 

Mamy zaszczyt ogłosić zakończenie tegorocznej akcji charytatywnej "Serce dla Seniora", której celem było zebranie żywności dla najuboższych seniorów naszego miasta, z myślą o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Wspólnie z Fundacją Twój Everest, udało nam się stworzyć paczki pełne niezbędnych artykułów spożywczych dla osób samotnych, schorowanych i najbardziej potrzebujących w naszej społeczności.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tę szlachetną inicjatywę, przynosząc darowizny do naszej Katedry. Wasza hojność i zaangażowanie sprawiły, że nasza zbiórka była nie tylko udana, ale również pełna serca i empatii. Dzięki Wam, udało nam się stworzyć paczki, które trafią do tych, którzy naprawdę ich potrzebują. Wierzymy, że nasza wspólna praca przyniesie szczęście wielu seniorom, dla których każdy gest wsparcia jest bezcenny. Dziękujemy, że byliście z nami!

Do zobaczenia za rok, kiedy razem znów będziemy mieć szansę sprawić, że święta będą wyjątkowe dla naszych starszych sąsiadów. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i wspólną troskę o naszą społeczność.

Pracownicy Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Tradycyjnie z końcem maja 2023 roku zespół Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej we współpracy z Katedrą i Zakładem Biofizyki zorganizował Dzień Otwarty Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. 

Wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, odwiedziło nas ponad 400 uczniów i nauczycieli ze szkół średnich.

Podczas prezentacji Wydziału odbyły się 2 cykle spotkań, podczas których zaprezentowano Wydział, jego możliwości naukowe i dydaktyczne, a także omówiono tajniki rekrutacji oraz wysłuchano wykładów. Po części oficjalnej nadszedł czas na zwiedzanie Katedr teoretycznych znajdujących się na terenie kampusu w Rokitnicy oraz stanowisk, na których prezentowały się Katedry i Kliniki naszego Wydziału.

 

Chcielibyśmy serdecznie podziękować studentom, wykładowcom i pracownikom za pomoc w organizacji Dnia Otwartego, za ich aktywność i życzliwość wobec młodszych koleżanek i kolegów.

 

Każdy z nas ma swój Everest i drogę, którą próbuje do niego dotrzeć. Dla niektórych jednak na pewnym etapie życia wyprawa ta może być trudniejsza... Zwłaszcza w obecnych czasach. 

Nie pozostajemy bierni na potrzeby innych. W tym roku wspólnie z naszymi Studentami, Pracownikami i Współpracownikami Katedry Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej WNMZ dołączyliśmy do akcji organizowanej przez Fundację Twój Everest "Serce dla Seniora"

W ramach akcji zbieraliśmy podstawowe produkty żywnościowe (kawę, herbatę, mleko, zupki w proszku) oraz żywność o długiej przydatności do spożycia – spore zapasy, które udało nam się zgromadzić przekazaliśmy Fundacji. 

Każda, nawet najtrudniejsza droga, może stać się łatwiejsza, jeśli ktoś poda nam rękę, wesprze dobrym słowem, pójdzie z nami. 

Dziękujemy, drodzy Studenci, że o tym pamiętacie!

W dniu 7.10.2022 r. w auli Wydziału Lekarskiego w Zabrzu-Rokitnicy odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę prof. dr hab. n. med. Jadwigi Jośko-Ochojskiej  ”Więcej nadziei. O raku, stresie i nowych szansach”.

To książka adresowana zarówno do osób dotkniętych chorobą nowotworową i ich bliskich, jak i do lekarzy i studentów medycyny, a także dla każdego z nas, zmagającego się z ciężką chorobą i przewlekłym stresem. Publikacja jest oparta na wynikach najnowszych badań naukowych o czym świadczy podane w książce piśmiennictwo: ponad 300 światowych publikacji naukowych z ostatnich lat. 

Nadzieja i nowe szanse - stanowią motyw przewodni książki, a jej konstrukcja to droga: od poznania i zrozumienia zagrożeń, przez radzenie sobie w przewlekłej chorobie, aż po „Ścieżki nadziei” – rozdział o efektywnym wspieraniu terapii nowotworowej i zwiększaniu szans na zdrowienie. 

Podczas spotkania prof. Jośko-Ochojska przedstawiła mechanizmy negatywnego działania stresu podczas choroby nowotworowej, a także sposoby wspierania onkologicznych terapii klinicznych, podkreślając znaczenie aktywnej postawy pacjentów wobec choroby.

Dobroczynną dla chorych funkcję interakcji ze sztuką zaprezentowała współautorka Joanna Sell – historyk sztuki. Jej rozdział: „Listy Joanny” to cyklu odwołań do dzieł sztuki, które mogą aktywizować chorych lub dawać im chwilę wytchnienia w świecie bez choroby. 

 

Tę książkę, a także wcześniejszą („Rozmowy przy kawie o stresie, lęku i traumie”) można nabyć na stronie Wydawnictwa ROZMOWY.

Tegoroczny Dzień Otwarty Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu już za nami!
Odwiedziło nas ponad 400 uczestników - uczniów klas I i III oraz tegorocznych maturzystów z całego Śląska. Trudno o większą radość!
W imieniu Władz Wydziału oraz Pani Prof. Jadwigi Jośko-Ochojskiej, organizatorki tegorocznego wydarzenia, składamy serdeczne podziękowania!
Dziękujemy Wszystkim - przede wszystkim Wam, przyszłym Studentom i Waszym Opiekunom, za poświęcony czas, Wasze zainteresowanie i aktywność. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas program i atrakcje spotkały się z Waszym zainteresowaniem - i że już wkrótce powitamy Was w naszych progach:)
Serdecznie zapraszamy!
Dziękujemy naszym kochanym Studentom - za troskę i życzliwość wobec młodszych Koleżanek i Kolegów, serdeczną opiekę i dzielenie się swoimi doświadczeniami. Wasz udział i podejście do drugiego człowieka najlepiej pokazują wartości, jakimi na WNMZ się kierujemy . A poza tym... kto jak nie Wy, potrafi równie skutecznie zachęcić młodych do studiowania u nas?
Dziękujemy wszystkim Wykładowcom i naszym Pracownikom - za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie tego Dnia.
Jeśli podobał Wam się nasz Dzień Otwarty, będzie nam miło, jeśli podzielicie się swoimi opiniami i przemyśleniami. Kto wie, może razem uda nam się przekonać innych, jeszcze wahających się, że warto u nas studiować?

Nie można być dobrym medykiem, nie mając empatii. Nie można być dobrym człowiekiem, będąc głuchym na nierówności społeczne, na potrzeby osób, które – z przyczyn od siebie niezależnych - mają gorszy życiowy start lub trudniejszy los… 

Naszym Studentom nie trzeba na szczęście tego tłumaczyć. Na nasz apel „Młodzi – Młodym!”, dotyczący wsparcia dzieci i młodzieży z Domu Dziecka w Gorzyczkach, i Oni i nasi Współpracownicy odpowiedzieli błyskawicznie. Mimo ogromu nauki, obowiązków dydaktycznych, przedświątecznej bieganiny, znaleźliśmy czas, by pomóc. W stosunkowo krótkim czasie, w okresie od 22 listopada – 17 grudnia udało nam się zebrać wiele darów, od książeczek, przyborów szkolnych, po artykuły higieny osobistej i odzież, które następnie przekazaliśmy naszym młodszym Koleżankom i Kolegom z Goryczek.

To był niezwykle wzruszający moment – trudny emocjonalnie, ale i bardzo potrzebny.  Była to dla nas duża lekcja pokory i motywacji - do bycia jeszcze lepszym medykiem, lepszym człowiekiem. 


Dziękujemy wszystkim za pełną mobilizację i serce!

3.09.2021 Zabrze-Warszawa

Kiedy w sierpniu 2021 roku świat po raz kolejny wstrzymał oddech na wieść o dramatycznej, dynamicznie pogarszającej się sytuacji w Afganistanie, tragedii setek kobiet, dzieci, rozdzielonych rodzin, uciekających ze swojej Ojczyzny do innych krajów – także do Polski - nie mogliśmy pozostać obojętni.  W ciągu zaledwie dwóch dni udało nam się zebrać wiele najpotrzebniejszych rzeczy – od żywności i odzieży po zabawki i artykuły higieniczne dla niemowląt i dzieci. Dary przekazaliśmy następnie na ręce pracowników ośrodka dla cudzoziemców pod Warszawą, gdzie schronienie znalazło wielu Afgańczyków – dorosłych i dzieci. Mamy świadomość, że była to kropla w morzu potrzeb, ale – jak każda kropla wody – potrzebna. 

Ucząc naszych Studentów, staramy się zwracać uwagę na wysoką jakość przekazywanej im wiedzy, budowanie kompetencji, ale także – a może przede wszystkim - na rozwój empatii, zwłaszcza wobec ludzi potrzebujących, chorych. To fundament bycia dobrym medykiem. 

#SUMsięSZCZEPI

Akcja promująca szczepienia przeciwko COVID-19

Dnia 14 stycznia 2021r. w Katedrze i Zakładzie Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, zainaugurowano akcję “SUM się SZCZEPI”.

Celem tej inicjatywy, prowadzonej przez studentów kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu (w tym wielu członków SKN KiZMiEŚ) pod opieką pracowników Katedry, dr Karolinę Lau oraz dr Joannę Zembala-John było zachęcenie innych - społeczności akademickiej SUM, ale nie tylko - bliskich, przyjaciół, znajomych - do zbiorowego szczepienia się przeciwko COVID-19. 

Akcja prowadzona była na Facebooku. W jej ramach, z inicjatywy przyszłych medyków, zorganizowane zostało wirtualne wydarzenie - kampania #SUMsięSZCZEPI”. Studenci i pracownicy Katedry, publikując swoje zdjęcie z dopiskiem “Szczepię się, bo…” wskazywali na różne motywacje, które wpłynęły na ich decyzję o szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2 – powody bliskie wielu młodym ludziom. 

Organizatorzy stworzyli także “oSZCZEP Challenge” – wirtualne wyzwanie, skierowane do innych jednostek SUM – m.in.  studentów I pracowników innych wydziałów, kierunków a także do samorządów studenckich, zachęcające do przyłączenia się do akcji - do wspólnego promowania szczepień przeciw COVID-19 - zgodnie z jednym z haseł przedsięwzięcia – wSUMieSILNIEJSI. 

Działania te zostały zauważone m.in. przez telewizję TVP Info, która w dniu 14.01.2021 opublikowała materiał na ten temat.

Akcja “SUMsięSZCZEPI” nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie i przychylność Władz Katedry, Wydziału i Uczelni a przede wszystkim zaangażowanie się I zapał studentów SUM. 

Mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa serdecznie do udziału w V Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowo - Szkoleniowej pt. „Trzy siostry lęku: agresja, nienawiść i trauma” ,która odbędzie się w dniach 08 - 09. 06. 2018roku w Auli prof. Witolda Zahorskiego w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 18 w Śląskim UniwersytecieMedycznym.

Będzie to kolejna konferencja z cyklu "W przestrzeni stresu i lęku", którą organizuje Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wraz ze Stowarzyszeniem Wspierania Wiedzy Medycznej i Studenckim Towarzystwem Naukowym.Uczestnicy Konferencji otrzymają certyfikat uczestnictwa potwierdzający uzyskanie punktów edukacyjnych oraz publikację książkową wydaną przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zawierającą teksty wygłoszonych wykładów. 

Pełne teksty wygłoszonych wykładów dostępne są w postaci książkowej

 

jak również można je pobrać z naszej strony w postacu e-book (pdf).

Przewodnicząca Komitetu Naukowego

prof. zw. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko – Ochojska

70 lecie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Piknik pokoleń

W dniu 25. 05. 2018 roku z okazji 70 – lecia SUM odbył się „Piknik pokoleń” w Śląskim Uniwersytecie Medycznym na terenie Zabrza – Rokitnicy.

Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki w Katedrze i Zakładzie Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej założyciela pierwszej uczelni medycznej na Śląsku, pierwszego Rektora, pierwszego kierownika naszej katedry i pierwszego doktora honoris causa tej Uczelni prof. dr hab. n. med. Brunona Nowakowskiego.

Tablica pamiątkowa została ufundowana i wykonana przez Stowarzyszenie Wspierania Wiedzy Medycznej, której prezesem jest prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko – Ochojska, wice prezesem mgr Andrzej Ochojski, a członkami wszyscy Pracownicy Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej.

Na uroczystość tę przybyli: prorektor prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec – Plinta, prorektor prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin – Kowalik, prorektor prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, prorektor dr hab. n. med. Damian Czyżewski,  prorektor prof. dr hab. n. med. Stanisław Boryczka, dziekan prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek, dziekan prof. dr hab. n. med. Jan Zejda, prodziekan prof. dr hab. n. med. Jacek Kasperski, prodziekan prof. dr hab. n. med. Sławomir Kasperczyk, prodziekan prof. dr hab. n. med. Alicja Grzanka, prodziekan dr hab. n. med. Grażyna Markiewicz-Łoskot, prodziekan dr hab. n. med. Jacek Durmała, Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Antoni Cygan,  prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka – Szulik, prezydent miasta Katowice Marcin Krupa, pracownicy i studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W odsłonięciu tablicy wzięła także udział pani dr Juta Wojcieszek, która rozpoczęła studia w ówczesnej Akademii Lekarskiej w Bytomiu w dniu 20. 11. 1948 roku. W swoim indeksie, który przyniosła na tę uroczystość, pokazała nam podpis ówczesnego pierwszego Rektora prof. Brunona Nowakowskiego i wspominała czasy jakże nam odległe a jak bliskie Jej sercu.

W naszej Katedrze odbyła się także wystawa niezwykłych dzieł malarskich, których autorami są lekarze utalentowani artystycznie.

Piknik pokoleń przywołał wspomnienia, emocje i wzruszenia wśród licznych absolwentów, z których wielu przyjechało specjalnie na tę uroczystość z bardzo daleka.

 

Prof. zw. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko – Ochojska
Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej
(dawnej Katedry Higieny prof. Brunona Nowakowskiego)
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

 

Prof. Brunon Nowakowski – Judym niepokonany

 


Jubileusz jest zawsze najwłaściwszą porą na refleksje. 70 lat istnienia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dokumentuje ogromny dorobek naukowy, a żywą rekomendację
stanowią pokolenia lekarzy wykształconych w jego murach. Chlubną historię tej uczelni rozpoczął jej założyciel i pierwszy rektor prof. dr hab. n. med. Brunon Nowakowski. Był człowiekiem niezwykłym, przez całe życie wiernym ideałom: służby społeczeństwu - jako lekarz i poszukiwania prawdy - jako naukowiec.
Urodził się w Strzałkowie, w Wielkopolsce w 1890 r. Choć dorastał w zaborze pruskim w 40 po upadku Powstania Styczniowego, dla młodego Nowakowskiego żywa była pamięć o bohaterach i cześć dla patriotycznych ideałów. Już w gimnazjum działał w tajnych, polskich organizacjach: Związek Marianów, Towarzystwo Tomasza Zana. Właśnie wtedy ukazywały się pozytywistyczne utwory Stefana Żeromskiego zwanego „sumieniem narodu”. Postać Judyma z powieści „Ludzie bezdomni” – lekarza i społecznika z powołania fascynowała podówczas całe pokolenie rówieśników gimnazjalisty. Studia medyczne Nowakowskiego w Lipsku i Monachium były więc naturalną konsekwencją tych fascynacji. Na studiach działał dalej w Związku Młodzieży Polskiej Zet, konspiracyjnej organizacji grupującej młodych Polaków studiujących na uczelniach w całej Europie.
W 1914 roku uzyskał dyplom lekarza, a gdy wybuchła I wojna światowa powołano młodego porucznika-lekarza do armii pruskiej. U progu niepodległości II Rzeczypospolitej wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim jako lekarz w stopniu kapitana, a rozstał się z mundurem już jako major Wojska Polskiego, wcześniej nostryfikując swój dyplom w Uniwersytecie Jagiellońskim. Higiena była jego, podobnie jak powieściowego Judyma, medyczną fascynacją, dziedziną medycyny - jak uważał - najważniejszą dla społeczeństwa i narodu, który od podstaw buduje swój byt niepodległy. W Pracowni Higieny Wojskowego Instytutu Sanitarnego w Warszawie rozpoczął swą karierę naukową od samodzielnego wyodrębnienia nowej odmiany paratyfusu A (tyfus wołyński).

Dalej rozwijał się naukowo jako stypendysta Ligi Narodów w Anglii, stypendysta Fundacji Rockefellera w USA (uniwersytet w Baltimore i Harvard w Bostonie). Po powrocie do kraju zorganizował Oddział Higieny Pracy w Uniwersytecie Warszawskim - pierwszą w Polsce placówkę naukowo – badawczą poświęconą higienie pracy i ogłosił znaczącą wówczas pracę naukową Zasady wietrzenia zakładów pracy, dzięki której zyskał tytuł doktora habilitowanego. Higienę promował wszędzie. W Uniwersytecie Warszawskim spotkał się zapewne z żywą legendą – profesorem Tomaszem Janiszewskim, znajomym Żeromskiego, pierwowzorem powieściowego Judyma, kierownikiem Katedry Higieny UW. Obaj traktowali higienę jako służbę społeczeństwu. Brunon Nowakowski był m. in. kierownikiem Zakładu Higieny w Uniwersytecie Wileńskim, a tuż przed wybuchem II wojny światowej został kierownikiem Katedry Higieny w Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie nadano mu tytuł profesora nadzwyczajnego.

W sierpniu 1939 r. powrócił do wojskowego munduru, wziął udział w kampanii wrześniowej i podzielił los armii polskiej. Internowany w Rumunii nadal pełnił obowiązki lekarza, najpierw w obozie dla internowanych, a potem w Ambasadzie RP w Bukareszcie. Ewakuowany na Cypr pracował jako lekarz w polskim szpitalu. Potem, jak wielu, trafił do Wielkiej Brytanii i aktywnie uczestniczył w utworzeniu Polskiego Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Edynburgu. Pracował tam 5 lat – od 1941 do 1946 r. I tam także pełnił funkcję kierownika Katedry i Zakładu Higieny, a od 1945 r. działał także w Komisji Zdrowia ONZ ds. Pomocy i Odbudowy (UNRRA).
Po wojnie stanął przed trudnym wyborem. Pozostać w Edynburgu, ciesząc się zdobytym prestiżem i stabilizacją życiową, czy wrócić do Polski, gdzie niedostatek był konsekwencją strasznych zniszczeń wojennych, a implantowany system stalinowski mógł zagrozić utratą wolności, a nawet życia. Zwyciężyły ideały pozytywistyczne: gotowość do służby społeczeństwu i odbudowy, kolejny już raz, naukowych struktur medycznych. W 1946 r. przyjechał do Krakowa czując się w obowiązku powrócić do powierzonej mu przed wojną Katedry Higieny UJ. Podziwiać należy jego niespożytą aktywność. Odbudowując polską naukę w dziedzinie medycyny odbył szereg podróży służbowych do: Belgii, Holandii, Francji , Niemiec i Wielkiej Brytanii. W 1948 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Gdy zaś zdecydowano o powołaniu Śląskiej Akademii Lekarskiej i niepowodzeniem zakończyły się starania o przeniesienie na Śląsk Polskiego Wydziału Lekarskiego z Edynburga, misję organizacji od podstaw nowej uczelni powierzono 1 lutego 1948 roku właśnie prof. Brunonowi Nowakowskiemu. Był uznanym autorytetem naukowym, znanym z pracowitości i talentu organizacyjnego, gotowym do podejmowania najtrudniejszych wyzwań, a przy tym uczonym znanym także w liczących się ośrodkach nauki na Zachodzie. Już po 18 dniach uzyskał z Ministerstwa Zdrowia akceptację bez zastrzeżeń swego projektu organizacyjnego, 2 tygodnie później przyjął nominację na Rektora Śląskiej Akademii Lekarskiej, a w październiku
tegoż roku rozpoczęły się w nowej uczelni zajęcia ze studentami. Trudno dziś nie podziwiać niezwykłego tempa jego pracy, zaangażowania i wielkich dokonań. W 1952 r. wydano pierwsze dyplomy lekarzom stomatologom, a w 1953 r. pierwsze dyplomy lekarskie.

Rektor Nowakowski od początku objął oczywiście kierownictwo Katedry Higieny. Był wybitnym dydaktykiem. Opracował program wykładów z higieny ogólnej, napisał „Higienę ogólną – skrypt dla studentów medycyny”, a na jego organizacji ćwiczeń wzorowały się analogiczne katedry i zakłady w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Lublinie. Po 2 latach od otwarcia nowej uczelni prof. Nowakowski zorganizował, będący jej częścią, Centralny Śląski Instytut Medycyny Pracy, przekształcony później w Państwowy Instytut Medycyny Pracy ŚLAM. Było to dla niego tak ważne dzieło, że zrezygnował z funkcji rektora dzieląc czas między Katedrę Higieny i Instytut.
Nie zaniedbywał wszakże obowiązku godnego reprezentowania polskiej medycyny na forum międzynarodowym zarówno na I Kongresie Nauki Polskiej jak i na XII Międzynarodowym Kongresie Medycyny Pracy w Helsinkach, gdzie został członkiem jego Stałej Komisji. Był także członkiem Komitetu Stałego Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Pracy w Genewie oraz Fińskiego Stowarzyszenia Medycyny Pracy.

W kraju, uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi, był m. in. członkiem- korespondentem PAU, Komitetu Higieny Ogólnej i Społecznej PAN (przewodniczącym Komitetu ds. GOP przy Prezydium PAN), Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Rady Lekarskiej Centralnego Zarządu Przemysłu Hutniczego i innych.
W uznaniu jego niezwykłych dokonań w 1960 r., w roku, w którym przeszedł na emeryturę, Śląska Akademia Medyczna nadała mu tytuł doktora honoris causa – pierwszego w historii tej uczelni.
Przypominając biografię tego wybitnego naukowca i wspaniałego lekarza nie sposób oprzeć się refleksji, że zaprzecza ona polskiemu stereotypowi tragicznego bohatera, który po heroicznych wysiłkach ponosi klęskę. Profesor Brunon Nowakowski to prawdziwy i głęboko ideowy Judym, ale Judym spełniony i niepokonany, mimo szczególnie trudnych czasów, w których przyszło mu żyć. Mógłby o sobie powiedzieć: wierności lekarskiej przysiędze dochowałem, ideałów swych nigdy nie porzuciłem. Zapewne mógłby, lecz jego przesłaniem do młodych pokoleń lekarzy pozostaną słowa wygłoszone na inauguracji pierwszego roku akademickiego w Śląskiej Akademii Lekarskiej w 1948 r.:


„Ufam, że uzbrojeni w wiedzę i doświadczenie starszych rychło podejmiecie dzieło, które nigdy
się nie kończy – rozszerzenie granic naszej wiedzy. O jednym tylko obowiązku chcę wam
przypomnieć – macie poszukać prawdy po to, by zastosować ją dla dobra społeczeństwa,
którego synami i córkami jesteście oraz dla dobra całej ludzkości”.

18 kwietnia 2018
Tradycyjnie wiosną na terenie kampusu akademickiego w Zabrzu-Rokitnicy odbył się dzień otwarty Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-dentystycznym w Zabrzu. Orgaznizatorem był zespół Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej pod kierownictwem prof. zw. dr hab.n.med. Jadwigi Jośko-Ochojskiej oraz Katedry Mikrobiologii i Immunologii pod kierownictwem prof. dr hab.n.med. Zenona Czuby.

 

Fundacja Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego nagrodziła Stowarzyszenie Wspierania Wiedzy Medycznej.

   

Nagrodę przyznano nam za szczególne wsparcie i zaangażowanie podczas Dąbrowskich Spotkań Klinicznych i wręczono w dniu 14. 04. 2018 roku Pani prezes SWWM prof. zw. dr hab. n. med. Jadwidze Jośko - Ochojskiej.

W ramach wydarzeń towarzyszących V Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej pt.:  „Trzy siostry lęku: agresja, nienawiść i trauma”, w dniu 5. 04. 2018 roku w Katedrze i Zakładzie Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej odbyły się warsztaty interkulturowe adresowane specjalnie do Pracowników SUM prowadzących zajęcia ze studentami anglojęzycznymi.
 
Celem warsztatów było uświadomienie nauczycielom akademickim złożoności doświadczeń interkulturowych i ułatwienie im procesu komunikacji ze studentami.
Warsztaty prowadziła mgr Joanna Sell, absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Studiów Europejskich na Uniwersytecie w Hannoverze, Studiów Interkulturowych na Uniwersytecie w Jenie, uznana trenerka interkulturowa. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie w Hannoverze i na Uniwersytecie w Hildesheim oraz treningi w różnych krajach Europy. Jest także działaczką i jedną z organizatorek konferencji SIETAR (Society for Intercultural Education Training and Research).
Warsztaty zostały zorganizowane i sfinansowane przez Stowarzyszenie Wspierania Wiedzy Medycznej.

IV Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu "W przestrzeni stresu i lęku" pt. „Medyczne i społeczne aspekty traumy.”
Katowice 3 - 4 czerwca 2016r.
 

Mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa serdecznie do udziału w IV Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Medyczne i społeczne aspekty traumy", która odbędzie się w dniach 3-4. 06. 2016 r. w "Domu Lekarza" w Katowicach. Będzie to kolejna konferencja z cyklu "W przestrzeni stresu i lęku", którą organizuje Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wraz ze Śląską Izbą Lekarską.

  

Organizatorzy:

Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Śląska Izba Lekarska w Katowicach
Stowarzyszenie Wspierania Wiedzy Medycznej

Patronat honorowy:

Jego Magnificencja Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki
Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz
 

Celem konferencji z cyklu „W przestrzeni lęku i stresu” jest zarówno prezentacja najnowszych osiągnięć medycyny jak i poszerzenie jej humanistycznego aspektu. IV konferencja będzie spotkaniem międzynarodowym, z udziałem wybitnych naukowców i praktyków z Polski i zagranicy.

Będzie to dobra okazja do spotkań i dyskusji bezpośrednich, wymiany poglądów i refleksji na temat wykorzystania osiągnięć badawczych w codziennej praktyce medycznej i w życiu społecznym.

Spotkanie wzbogaci wernisaż prac malarki Joanny Kossak. Autorka, obecna na konferencji, przeznaczyła część swoich prac do sprzedaży zainteresowanym uczestnikom. W kuluarach będzie można także nabyć książkę Marie France Hirigoyen „Molestowanie moralne” i poprosić autorkę o autograf.

Oprawę muzyczną zapewni kwartet instrumentalny Brama Morawska wykonujący utwory muzyki klasycznej.

Do udziału zapraszamy szczególnie środowiska medyczne, psychologiczne, pedagogiczno-wychowawcze, pracowników opieki społecznej i wszystkich zainteresowanych prezentowaną problematyką.

  

Pełne teksty wystąpień dostępne są w postaci książki jak również w wersji elektronicznej do pobrania tutaj.

Rybnik, 20 czerwca 2015r.
 

W dniu 20 czerwca 2015 r. odbyła się III Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „W przestrzeni stresu i lęku” organizowana przez Katedrę i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej SUM oraz Stowarzyszenie Wspierania Wiedzy Medycznej.


Tym razem hasło przewodnie spotkania naukowego: „Zrozumieć drugiego człowieka. Empatia w medycynie i komunikacji społecznej.” wzbudziło niezwykłe zainteresowanie, które miało swój konkretny wymiar w postaci ponad 220 uczestników. Wśród nich licznie reprezentowani byli pracownicy naukowi, lekarze, pielęgniarki i farmaceuci, psycholodzy i pedagodzy a także reprezentanci innych zawodów.
Stałą formułą konferencji z tego cyklu jest możliwość uczestnictwa każdego zainteresowanego, niezależnie od jego naukowego cenzusu, co nie tylko nie wpływa na poziom naukowy, lecz zmusza do szczególnej troski o komunikatywność przekazu. Dorobkiem konferencji jest kolejna monografia, tym razem poświęcona empatii, dostępna w ponad 30 bibliotekach naukowych w Polsce oraz u organizatora.

 

Monografia dostępna jest w formie tradycyjnej jak również w postaci elektronicznej (pdf).


Rosnące zainteresowanie cyklicznymi konferencjami potwierdza uczestnictwo osób z różnych regionów kraju. Warto podkreślić, że poza śląskim środowiskiem medycznym, w konferencji uczestniczyła delegacja z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu a także osoby zainteresowane z Krakowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Tarnowa, Dębicy, Zakopanego, Rabki i Wrocławia.
Uczestnicy podkreślali nie tylko wartość naukową spotkania, lecz także jego szczególny ładunek emocjonalny inspirujący do dyskusji i głębokich przemyśleń.

Rybnik 7 czerwca 2014 r.
 
Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Stowarzyszenie Wspierania Wiedzy Medycznej w Rybniku

 

zorganizowały

 

II Interdyscyplinarną Konferencję Naukową z Udziałem Międzynarodowym pt. „STRES NASZ CODZIENNY”,
 

która odbyła się w dniu 7 czerwca 2014 r. w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13 w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Konferencję patronatem objęli:

Jego Magnificencja Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki
Prezydent Miasta Rybnik
Adam Fudali
 


Komitet Naukowy:

przewodnicząca: prof.zw.dr hab.n.med. Jadwiga Jośko-Ochojska

Komitet Organizacyjny:

przewodnicząca: prof.zw.dr hab.n.med. Jadwiga Jośko-Ochojska

członkowie: mgr Andrzej Ochojski, dr n.med. Janusz Kasperczyk, dr n.med. Mirosław Tyrpień, dr n.hum. Urszula Marcinkowska, mgr Karolina Lau, mgr Jacek Olszewski, mgr Anna Kukielczak, mgr Katarzyna Wycisk, Justyna Słota, Małgorzata Golasz.

 

Założenia Konferencji:

Ubiegłoroczna konferencja poświęcona problematyce człowieka w świecie lęków zapoczątkowała cykl tematyczny „W przestrzeni stresu i lęku” - dorocznych, interdyscyplinarnych spotkań naukowych prezentujących badania i eksplorację naukową emocjonalnej sfery człowieka, której niedocenianie i spychanie na margines przynosi coraz poważniejsze szkody jednostce i społeczeństwu.

Choć medyczny punkt widzenia jest głównym nurtem rozważań, to dopełniają go znacząco dokonania innych dyscyplin nauki, zaś konferencja ma być miejscem spotkania różnych dziedzin i sprzyjać szerokiemu spojrzeniu na zakreśloną tematykę.

W bieżącym roku konferencję poświęcono szeroko rozumianej tematyce stresu.

 

 
Środowiska docelowe:

Konferencja ma charakter otwarty. Do udziału zapraszamy szczególnie środowiska medyczne, psychologiczne, pedagogiczno-wychowawcze, pracowników opieki społecznej i wszystkich zainteresowanych prezentowaną problematyką.

Uczestnicy konferencji otrzymali:

certyfikat uczestnictwa potwierdzający uzyskanie 7 punktów edukacyjnych
publikację książkową wydaną przez Śląski Uniwersytet Medyczny, zawierającą teksty wygłoszonych wykładów (dostępna również w formie e-book)
książkę streszczeń.

Rybnik, 10 maja 2013r.

Organizatorzy

Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej; Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Urząd Miejski w Rybniku
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Komitet Naukowy:
przewodnicząca: prof. dr hab.n.med. Jadwiga Jośko-Ochojska

Komitet Organizacyjny:
przewodnicząca: prof. dr hab.n.med. Jadwiga Jośko-Ochojska

członkowie: mgr Andrzej Ochojski, dr n.med. Janusz Kasperczyk, dr n.med. Mirosław Tyrpień, dr n.hum. Urszula Marcinkowska, mgr Karolina Lau, mgr Katarzyna Wycisk, Justyna Słota, Małgorzata Golasz.

Program Konferencji

10.05.2013 r.

9.45 – 10.00 – Uroczyste otwarcie Konferencji

 Sesja 1. Prowadzenie – prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko - Ochojska

10.00 – 10.45 – mgr Andrzej Ochojski: Słowa podszyte lękiem. O nadużyciach emocji w procesie komunikacji.
10.45 – 11.30 – prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko – Ochojska: Wpływ dramatycznych przeżyć i lęków matki ciężarnej na losy jej dziecka. Śląski Uniwersytet Medyczny.
11.30 – 12.15 – dr hab. n. med. Małgorzata Janas – Kozik: Lęk w psychiatrii rozwojowej – wybrane zagadnienia. Śląski Uniwersytet Medyczny.
12.15 – 13.00 – dr n. hum. Jacek Kurek: Na progu końca świata. Sztuka przełomu XIX i XX wieku jako przestrzeń lęku. Uniwersytet Śląski.
Sesja 2. Prowadzenie – prof. dr hab. n. med. Irena Krupka - Matuszczyk

13.15 – 14.00 - prof. dr hab. n. med. Irena Krupka – Matuszczyk: Lęk – choroba duszy i ciała. Śląski Uniwersytet Medyczny.
14.00 – 14.45 – dr n. med. Jadwiga Pyszkowska: Lęki u kresu życia. Śląski Uniwersytet Medyczny.
14.45 – 15.30 – ks. prof. dr hab. n. teol. Henryk Krzysteczko: Lęk jako szansa rozwoju ludzkiego. Uniwersytet Śląski.
Sesja 3. Prowadzenie – ks. prof. n. teol. Henryk Krzysteczko

15.45 – 17.00 – dr n. hum. Urszula Marcinkowska 1, mgr Karolina Lau 1, dr n. med. Janusz Kasperczyk 1, dr n. med. Mirosław Tyrpień 1, ks. prof. dr hab. n. teol. Henryk Krzysteczko 2, dr n. hum. Monika Kornaszewska – Polak 3, prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko – Ochojska 1: Obawy studentów śląskich publicznych  uczelni wyższych. 1 Śląski Uniwersytet Medyczny, 2 Uniwersytet Śląski, 3 Wyższa Szkoła Humanitas.
17.00 – 17.45 – ks. dr n. hum. Rafał Śpiewak: Moje spotkania z lękami studentów. Duszpasterz akademicki. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
 

17.45 – 18.00 – Zakończenie Konferencji

 

Referaty prezentowane podczas konferencji zostały opublikowane w formie książkowej, dostępnej również w postaci e-book'a.

Konferencja odbiła się szerokim echem w mediach:

Dziennik Zachodni
Portal ONET
TVP Katowice
Radio 90 pl
Polskie Radio Katowice oraz drugi audycja
Rynek Zdrowia
Newsletter SUM
Telewizja TVT

Fundacja „Dr Clown”

W latach 60tych amerykański lekarz Hunter Cambell Adams zwany również "Patchem Adamsem" realizował oryginalną ideę leczenia terapii śmiechem. W przebraniu klauna rozweselał pacjentów w szpitalu. Głęboko wierzył, że zadaniem lekarza nie jest jedynie leczyć pacjenta ale również podnosić jakość życia w każdej sytuacji zdrowotnej. Dlatego też wzorem Patcha Adamsa głównym celem Fundacji „Dr Clown” jest niesienie radości i uśmiechu dzieciom przebywającym w szpitalach i placówkach specjalnych organizując zespoły terapeutów "doktorów clownów", którzy w kolorowych strojach i makijażu, obowiązkowo z czerwonym noskiem prowadzą zajęcia z zakresu terapii śmiechem. Bawiąc likwidujemy stres i napięcia spowodowane nietypową i często bardzo trudną sytuacją dziecka chorego i hospitalizowanego.

Pragniemy, aby żadne dziecko w Polsce nie kojarzyło pobytu w szpitalu z cierpieniem, bólem, zastrzykami i bolesną terapią.

Wykład prof. dr hab. Tadeusza Gadacza z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie na temat: „Czy cierpienie ma sens”.

 

W 2004 odbyły się wykłady i warsztaty z muzykoterapii dla studentów medycyny.

Przeprowadzili je:

  • Wykłady - mgr Maria Borczykowska - psycholog i muzykolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  • Warsztaty - dr Maciej Kierył -  lekarz anestezjolog, muzykoterapeuta, absolwent Studium Muzykoterapii we Wrocławiu.

Dr Maciej Kierył opowiadał o swoich osiągnięciach we wspomaganiu muzykoterapią leczenia dzieci z autyzmem i chorobą nowotworową. Powiedział wtedy między innymi: "Z pewnością nie ma takiej choroby, której leczenia nie można uzupełnić i wzbogacić działaniami z zakresu muzykoterapii".

 

Jak co roku o tej porze, 21 kwietnia 2004 roku, na terenie ośrodka Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu – Rokitnicy zorganizowany został „Dzień Otwarty” Wydziału Lekarskiego i Oddziału Stomatologicznego w Zabrzu.

Głównym celem, jaki przyświecał pomysłodawcy „Dni Otwartych”, naszemu Dziekanowi,prof.dr hab.med. Lechowi Polońskiemu, była promocja naszego Wydziału i zachęcenie młodych ludzi do rozpoczęcia studiów właśnie u nas.

W tym roku organizatorem całej imprezy była Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej pod kierownictwem dr hab.med. Jadwigi Jośko. Uroczyste otwarcie nastąpiło o godzinie 1000 w Katedrze i Zakładzie Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej, w którym wzięli udział zaproszeni goście: władze uczelni: J.M. Rektor prof. dr hab.med. Tadeusz Wilczok, prorektorzy: prof. dr hab.med. Janusz Konecki, prof. dr hab.med. Antoni Dyduch, dziekan prof. dr hab.med. Lech Poloński, prodziekani prof. dr hab.med. Wojciech Król, prof. dr hab.med. Ryszard Szkilnik i prof. dr hab.med. Tadeusz Cieślik, kierownicy Katedr i Klinik oraz zaproszeni goście: prezydent miasta Zabrze dr inż. Jerzy Gołubowicz, wiceprezydent Andrzej Góra, duszpasterz akademicki Andrzej Plaskowski i przedstawiciele firm sponsorujących całe przedsięwzięcie.

Uroczystość otwarcia uświetnił swoją muzyką barokową zespół „Allegro”. Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Miejskiego w Zabrzu, mieliśmy także okazję podziwiać kolekcję obrazów twórców nieprofesjonalnych. W zorganizowaniu poczęstunku pomógł nam kierownik Restauracji „Pod Kasztanami” i kierowniczka jadłodajni „U Pani B”.

„Dzień Otwarty” spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony zarówno młodzieży, jak i ich rodziców. Szacunkowo w tym jednym dniu odwiedziło nas około 1000 osób. Na terenie ośrodka można było odwiedzać katedry teoretyczne, jak również oglądać wystawy i prezentacje zorganizowane przez jednostki kliniczne naszego Wydziału. Poza tym można było obejrzeć prezentacje firm sponsorujących, zakupić fachową literaturę, a w punkcie informacyjnym dziekanatu otrzymać niezbędne informacje i dokumenty potrzebne do egzaminów wstępnych. Kandydaci mogli zapoznać się ze specyfiką studiów, pracy w zawodzie lekarza, jak również poznać uroki życia studenckiego, w czym pomagali im studenci naszego wydziału w roli oprowadzających.

Uroczystość odbiła się szerokim echem w mediach, które relacjonowały przebieg „Dnia Otwartego”: Telewizja Katowice, Radio Katowice, Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, Głos Zabrza, Gazeta Studencka ZEZ.

„Dzień Otwarty” przyczynił się w znacznej mierze do promocji naszej Akademii i miasta Zabrze oraz umożliwił integrację środowiska Akademickiego.

15.04.2003 wykład wygłosił prof. Zbigniew Królicki na temat nowoczesnych metod nauczania.

 

Organizatorzy:

  • Polskie Towarzystwo Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, Zarząd Główny, Lublin
  • Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej, Śląska Akademia Medyczna
  • Stowarzyszenie Wspierania Promocji Zdrowia, Zabrze
  • Komisja Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk
  • Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego, Katowice


Konferencja Naukowa p.t. „Śląskie Dni Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego – Zabrze-Szczyrk 2002” jest  kontynuacją, tradycyjnych już, corocznych konferencji „Dni Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego” organizowanych od kilku dziesięciu lat z inicjatywy prof. dr hab.med. Leszka Wdowiaka, przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego. W początkowych latach w konferencjach tych dominowało środowisko specjalistów-praktyków w dziedzinie organizacji i ochrony zdrowia, przy małym udziale środowisk naukowych. W końcu lat 80-tych i na początku 90-tych proporcje te zmieniały się – zwiększał się udział tak liczbowy jak i merytoryczny środowisk naukowych reprezentujących akademie medyczne i instytuty naukowe. Tegoroczna konferencja dowodzi trwałości tej tendencji i ugruntowania znaczącej pozycji naukowej „Dni Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego” wśród  szerokiego grona teoretyków i praktyków medycyny społecznej i zdrowia publicznego.

W czasie trwania konferencji przedstawiono w formie referatów plenarnych, referatów tematycznych i prezentacji plakatowych 210 opracowań naukowych. Reprezentowały one szersze niż to zwykle bywało środowiska naukowców i praktyków nie tylko akademii medycznych i instytutów naukowych, ale także coraz prężniejszych wyższych szkół zdrowia publicznego, wielu towarzystw naukowych, menedżerów organizacji ochrony zdrowia zarządzających wojewódzkimi, powiatowymi i lokalnymi instytucjami ochrony zdrowia, czy też opieki i  ubezpieczeń społecznych. Za szczególnie cenne uważam zwiększanie się udziału w naszych konferencjach przedstawicieli medycyny klinicznej, a w szczególności lekarzy rodzinnych i pediatrów.

To bogactwo i  różnorodność środowisk determinowały bardzo szeroki wachlarz tematyczny przedstawianych opracowań naukowych. Koncentrowały się one wokół następującej problematyki:

  • psychospołeczne, chemiczne i fizyczne uwarunkowania stanu zdrowia.
  • epidemiologia chorób społeczno-cywilizacyjnych.
  • promocja zdrowia, edukacja i świadomość zdrowotna.
  • filozoficzne i etyczne aspekty medycyny.
  • dostępność usług medycznych i jakość życia chorych.
  • problemy zdrowotne i rozwojowe dzieci i młodzieży.
  • uwarunkowania i profilaktyka uzależnień.
  • rola rehabilitacji w przywracaniu zdrowia i systemie ubezpieczeń społecznych.
  • organizacja i ekonomika ochrony zdrowia.

Za szczególny sukces odbytej konferencji uznać należy skutecznie wykorzystaną okazję do dyskusji i konfrontacji poglądów pomiędzy środowiskiem naukowców-teoretyków, a przedstawicielami z tych środowisk, które uczestniczą w realizacji niekończącej się reorganizacji i restrukturyzacji ochrony zdrowia. Dały one okazję do bezpiecznego zderzenia koncepcji i marzeń reprezentowanych przez świat naukowców-teoretyków z twardym realizmem, pomieszanym często z frustracją, świata praktyków-menedżerów organizacji ochrony zdrowia i medycyny klinicznej. Sadzę, że obie strony stały się bogatsze o refleksje, które pozwoliły w codziennych troskach zawodowych, ponownie zobaczyć jaśniej cel, któremu służą – dobrostan i zdrowie całego społeczeństwa.

W dwóch tomach suplementu „Wiadomości Lekarskich” opublikowano 160 opracowań, które zostały przedstawione na konferencji i uzyskały pozytywną opinię recenzentów, członków Komitetu Naukowego Konferencji.

Katedra Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej miała ogromny zaszczyt być inicjatorem i współorganizatorem wraz z władzami Śląskiej Akademii Medycznej, uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa kierownikowi Katedry i Zakładu Epidemiologii Uniwersytetu Yale w New Haven profesorowi R.W. Ryderowi, od lat współpracującemu z naszą Katedrą.

 Uroczystość odbyła się dnia 21.05.2001 w Domu Lekarza w Katowicach. Przybyli na nią: Jego Magnificencja Rektor Śląskiej Akademii Medycznej prof. dr hab.n.med. Tadeusz Wilczok, wszyscy członkowie Senatu, Rad Wydziałów katowickiego i zabrzańskiego, rodzina doktoranta oraz zaproszeni goście. Uroczystość miała niezwykle staranną oprawę. Po odśpiewaniu hymnu narodowego przez chór ŚAM, jak przy tego rodzaju okazjach, promotor pan profesor zw. dr hab.n.med. Zygmunt Stęplewski przedstawił w laudacji sylwetkę doktoranta podkreślając jego ogromne zasługi dla naszej Alma Mater.

Po wygłoszeniu przez pana profesora zw. dr hab.n.med. Zygmunta Stęplewskiego łacińskiej formuły Jego Magnificencja Rektor nadał prof. Robertowi W.Ryderowi tytuł doktora honoris causa oraz wręczył dyplom i epitogium.

 

Na zakończenie, po przyjęciu oficjalnej gratulacji profesor R.W.Ryder wygłosił niezwykle interesujący wykład pod tytułem: "Sick animals (foot-and-mouth disease in Europe) and sick environments (global warming) - more warnings that Mother Earth may soon be admitted to the ICU".

VII Sesja Naukowa Ogólnopolskiego Kolegium Kierowników Katedr Higieny, Epidemiologii, Medycyny Środowiskowej i Zapobiegawczej w Kamieniu Śląskim

W dniach 31.05.- 02.06.1999 roku odbyła się w Kamieniu Śląskim VII Sesja Naukowa Ogólnopolskiego Kolegium Kierowników Katedr Higieny, Epidemiologii, Medycyny Środowiskowej i Zapobiegawczej zorganizowana przez pracowników Katedry i Zakładu Medycyny Środowiskowej i Zapobiegawczej ŚAM w Zabrzu wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Promocji Zdrowia w Zabrzu.

Konferencja została włączona w cykl obchodów 50-lecia Śląskiej Akademii Medycznej (50-lecie Zakładu Higieny i 10-lecie Katedry i Zakładu Medycyny Środowiskowej i Zapobiegawczej).

Komitet Organizacyjny Sesji stanowili: prof.dr hab. Z. Stęplewski (przewodniczący), dr H. Miarczyńska-Jończyk, mgr inż. H. Małecka i dr M. Tyrpień,

Komitet Naukowy zaś: prof.dr hab. A. Grzybowski, prof.dr hab. Z. Jethon, prof.dr hab.H. Kirschner i prof.dr hab. Z. Stęplewski.

Patronat nad VII Sesją OKKKHEMŚiZ objęli: Minister Zdrowia i Opieki Społecznej F. Cegielska oraz Rektor-elekt ŚAM prof.zw.dr hab. T. Wilczok.

Referaty programowe wygłosili: dr I. Głowaczewska - V-ce Minister Zdrowia i Opieki Społecznej (Rola władz centralnych i samorządowych w organizacji i realizacji zadań medycyny zapobiegawczej- profilaktyki- w nowym systemie ochrony zdrowia w Polsce), prof.dr hab. Z. Jethon - AM Wrocław (Główne założenia programu nauczania medycyny środowiskowej i zapobiegawczej), prof.dr hab. Z. Steplewski - ŚAM (koreferat), prof.dr hab. W. Drygas - AM Łódź (Czy czynniki ryzyka i zachowania zdrowotne tłumaczą różnice stanu zdrowia między mieszkańcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodniej). W części panelowej obrad zespół prof.dr hab. J. Indulskiego z IMP w Łodzi w składzie: prof.dr hab. E. Więcek, dr L. Dawydzik, dr J. Nosko, dr A. Nosko, dr A. Boczkowski, dr D. Chromińska-Szosland, dr M. D. Staniszewska, dr A. Cybart, dr P. Franaszek przedstawił założenia kształcenia w Szkole Zdrowia Publicznego (Problemy przed- i podyplomowego szkolenia z zakresu Zdrowia Publicznego). Moderatorem tej części obrad był dr L. Dawydzik. Poszczególnym sesjom obrad przewodniczyli prof.dr hab. H. Kirschner - AM Warszawa i prof.dr hab. Z. Jethon - AM Wrocław. Z referatów i dyskusji wynikały następujące konkluzje:

  • dotychczasowy kierunek zmian w programach nauczania medycyny zapobiegawczej i środowiskowej należy uznać za słuszny z koniecznością stałego ich uaktualniania.
  • w zakresie przed i podyplomowego kształcenia dotyczącego zdrowia publicznego należy dążyć do ujednolicenia programów nauczania i rozszerzenia go o szereg dyscyplin paramedycznych.
  • w nowym systemie ochrony zdrowia nastąpi przeniesienie aktywności ze sfery rządowej na obszar legislacyjny (parlament) i aktywność samorządową i organizacji pozarządowych.

W trakcie Konferencji odbyła się również dyskusja nad II wydaniem podręcznika pt. „Medycyna zapobiegawcza i środowiskowa”, którą poprowadzili prof.dr hab. Z. Jethon. i prof.dr hab. A. Grzybowski.

W dyskusji końcowej zgodnie podkreślono potrzebę kontynuowania spotkań w formie zaproponowanej przez jej organizatora prof.dr hab. Z. Stęplewskiego sprzyjających integracji środowiska naukowego zajmującego się szeroko pojętą medycyną zapobiegawczą.

Następna, VIII Sesja Naukowa Kolegium zostanie zorganizowana na przełomie maja i czerwca 2000 roku w Bydgoszczy.

Nowym Przewodniczącym Kolegium Kierowników na kolejne 2 lata wybrany został dr hab.n.med. Jan Karczewski z AM w Białymstoku.,

Organizatorzy VII Sesji Naukowej OKKKHEMŚŚiZ dziękują licznym sponsorom, a w szczególności Zakładom Koksochemicznym w Zdzieszowicach, Zakładom Piwowarskim w Głubczycach, Warszawskim Zakładom Farmaceutycznym „Polfa” oraz Bankowi Secesyjnemu w Katowicach.